Copywriterka Tereza Dvořáková: „Na psaní mě baví hlavně ta tvorba se slovy a kreativita“

Jak lépe psát? To zajímá asi každého, kdo píše blog a tvoří texty. V rozhovoru s copywriterkou a blogerkou Terezou Dvořákovou & La Tereza se bavíme nejen na toto téma. Tereza dělala PR pro značky jako Amazon, Billa nebo DPP. Jaké jsou její rady, jak lépe psát a tvořit texty? Zabrousíme rovněž do influencer marketingu, spoluprací s firmami a zjistíte, jaké zkušenosti jí přineslo založení vlastního e-shopu.

Rozhovor

Kdo se skrývá za uměleckým jménem La Tereza a jaký je život Terezy Dvořákové?

La Tereza je můj osobní on-line brand, tedy to, co Tereza Dvořáková sdílí v on-line světě. Tento pseudonym se mnou žije už krásných 10 let, kdy jsem ho začala používat na Twitteru. To ještě ani nebyl Instagram.

Za La Terezou je obyčejná holka, která se rozhodla sdílet podstatnou část svého života na sociálních sítích. Takže život Terezy Dvořákové zas tak jiný není. Nesdílím samozřejmě vše ze svého soukromí, ale snažím se, abych i jako La Tereza byla reálná a opravdová osoba, a nebojím se ukázat, kdo jsem a jaká jsem.

Hraješ se slovy a tvoříš umělecká copydíla. Proč ses rozhodla pro tuto cestu a co Tě na psaní baví?

Už ve svých 14 letech jsem začala psát pro různé internetové magazíny. Tehdy jsem si řekla, že budu novinářkou. Postupem času jsem ale zjistila, že mě na psaní baví hlavně ta tvorba se slovy a kreativita, než třeba investigativní kauzy, na které navíc nemám potřebné nervy. A když jsem objevila copywriting, tedy reklamní psaní, a dokonce jsem zjistila, že jsem v tom dobrá, volba byla jasná.

Pohrávat si se slovy, hledat ty správné výrazy, pronikat do pozadí značek, zajímat se o jejich zákazníky a hrát si tak trochu na psychologa, sociologa, UXáka, učitele, odborníka… Za copywitingem a marketingem je spousta zajímavého, co mě nepřestává bavit. Navíc to můžu dělat na volné noze, což s sebou nese sice mnoho úskalí, ale já už bych pod nikým pracovat nemohla.

„Za copywitingem a marketingem je spousta zajímavého, co mě nepřestává bavit.“

PR jsi dělala pro značky jako Amazon, Billa nebo DPP. Jak náročná to byla cesta, než ses dostala k takovým příležitostem, a co vše bylo nutné překonat?

Ivo, tvá příprava k tomuto rozhovoru je neskutečná! Skvělá práce! Zjistil sis o mně víc, než ví moje maminka. 😀

PR pro tyto a další firmy jsem dělala v PR agentuře, kde jsem pracovala necelý rok jako PR Executive. Tam jsem se dostala někdy ve 20 letech přes dvoutýdenní neplacenou stáž, na které jsem se líbila tak, že se rozhodli mě zaměstnat. Lepší start své kariéry jsem si přát nemohla. To byla škola života, to ti řeknu. Zelenáč, introvert a stydlín v jedné osobě si měl denně volat s novináři, pořádat eventy, účastnit se tiskovek, jezdit na meetingy se šéfy velkých firem… To bylo výzev! Plus jsem tam právě i hodně psala různé tiskové zprávy a reklamní materiály, a to vše pod skvělými lidmi. Takže šlo o oslí můstek do reklamního psaní, kterému se věnuji teď.

A když se mě občas někdo ptá, jak začít s PR, on-line marketingem nebo přímo copywritingem, radím mu jít do podobné práce. Zažít si ten rok v tomhle divokém prostředí agentury nebo firmy, prozkoumat, jak to tam chodí, a teprve pak uvažovat třeba o volné noze.

Máš svůj blog LaTereza, co se na něm lidé mohou dočíst a snažíš se nějak odlišovat?

Kdykoli se mě někdo ptá na blog, jsem smutná z toho, jak na něj teď kašlu. Poslední článek mám, myslím, z ledna, což už je půl roku. Bohužel když denně píšu několik textů pro klienty, na ty svoje už pak nemám moc sil. Ale stále tomu dávám naději.

Latereza.blog je blog o mém introvertním světe, jak píšu v jeho hlavičce. Věnuji se tam tedy introverzi, různým osobním tématům, jako jsou psychické problémy, ale mám tam třeba i článek o přírodní kosmetice. Důležité pro mě je nepsat tam jen proto, aby tam přibývaly příspěvky. Chci tam mít kvalitní texty, které píšu několik hodin a které se věnují něčemu „serióznějšímu“.

Z reakcí tak vím, že čtenářům texty pomáhají a inspirují je. To je to nejlepší, co od blogu chtít. Pomáhá jednak mně se ze všeho vypsat, protože já lépe píšu než mluvím, a občas pomůže i někomu dalšímu. Především co se té introverze týče, což je hlavní myšlenka blogu – ukázat, že je okay být introvert, a taky, že je okay občas nebýt okay.

Viděli jsme se nedávno na BlogerFestu, kde jsi měla přednášku o tom, jak lépe psát a tvořit obsah. Máš přímo pro blogery nějaké rady, na co by se při tvorbě blogu měli zaměřit?

Za mě nejhorší, co na blozích spatřuji, jsou hrubé chyby, neformátovaný text a hlavně – smyslpostrádající obsah. Víš, já si nemyslím, že by každý bloger musel nést nějaké vyšší poslání a psát jen o tom, co jiným vyloženě pomůže k lepšímu životu. Chceš blogovat o kosmetice? Do toho! Jestli tě to baví, rozumíš tomu, nebo se o to aspoň pořádně zajímáš, určitě časem dokážeš napsat skvělý článek o nové rtěnce od Chanelu. Protože i takový článek může mít smysluplný obsah. Jen to chce nad tím více přemýšlet, trochu si s tím textem vyhrát a věnovat mu čas. Nepsat žádné rychlokvašky, tím už nikoho moc neoblbeneme.

Takže na co se zaměřit? Na to, aby vaše texty měly smysluplný obsah, kontrolovat si po sobě chyby a alespoň základně formátovat. Na konci si pak položit otázku: „Přinese tento článek někomu něco? A zajímal by mě samotného jako čtenáře?“, jestli je odpověď ano a ano, šup s ním ven.  

„Důležité pro mě je nepsat tam jen proto, aby tam přibývaly příspěvky. Chci tam mít kvalitní texty“

Spoluzaložil jsem platformu BloggersRE, kde o sobě můžou dát vědět online tvůrci jako blogeři, intagrameři nebo youtubeři. Jak vnímáš tento projekt a máš nějaké rady pro ostatní, jak mohou oslovit více lidí svou tvorbou?

Sama se do projektu občas ráda zapojím tím, že ho označím u svého příspěvku, a ráda díky němu objevuji nové instalidi. Takže mě váš projekt baví a díky za něj!

A obecně bych poradila, aby se lidé více družili – ať už jen v tom on-line světě, nebo i v off-line – a chodili na různé akce, potkávali se spolu a zapojovali se do různých projektů, které pro ně mají smysl. Sama teď plánuji něco v tomto smyslu pořádat, ale to je zatím tajemství.

Hlavní je nevidět v ostatních blogerech a influencerech konkurenty, ale kamarády a lidi, kteří mají stejné zájmy. O tom by to mělo celé být. A to mě osobně na tom on-line světě teď baví nejvíc.

Jak lépe psát? Vím, že bychom zde mohli být hodně dlouho, zkus vyzvednout klíčové body, které podle Tebe vedou k lepšímu psanému projevu.

Ten nejdůležitější bod, který alespoň mě vede k lepšímu psaní, je čtení. Ať už blogů a magazínů, nebo odborných knih, či beletrie. Já čtu všechno z toho, protože čtení miluju. A myslím si, že když chce někdo opravdu psát, měl by i rád číst.

No a druhá rada nad zlato je trénink. Jako když se učíš lyžovat. Stoupneš si a prostě jedeš jako Alberto Tomba? Ne. Nejdřív plužíš, jedeš krokem, postupně děláš obloučky a začínáš vnímat, jak to celé funguje. Máš učitele, koukáš se, jak lyžují ostatní. A až po pár dnech sjedeš sám celou sjezdovku bez pádu.

I v psaní budeš chvíli plužit, sledovat ostatní a tiše jim závidět, jak si to sviští. Abys ale jezdil stejně jako tvoji idolové, musíš to pořád zkoušet a snažit se zlepšovat a inspirovat se jimi. Růst. Klidně je napodobuj, jako radí Austin Kleon ve své knize Kraď jako umělec. A buď nakonec hodíš klávesnici ze svahu, což se stát může a není na tom nic špatného, nebo se to naučíš a budeš jezdit krásný slalom, který budou u tebe zas obdivovat jiní.

Jak psát úspěšné nadpisy pro články na blog nebo web?

Správný nadpis má několik úkolů: zaujmout na pohled, zaujmout obsahem, chytit za srdce, tak trochu šokovat, tak trochu prozradit, o co v textu jde. A do toho by neměl být moc dlouhý, měl by být úderný a měl by obsahovat klíčová slova. Děsný, co? Kolikrát se mi stalo, že vymyslet správný nadpis na web klienta mi trvalo déle, než vytvořit celý zbytek dané stránky. Blogeři ale většinou nejsou copywriteři, takže zas tak si tím hlavu lámat nemusí.

Existují však takové triky, kterými si to jde zjednodušit. Skvěle totiž v nadpisech fungují číslovky, otázky, krátké citace, emoce a akční slovesa. Člověk si musí uvědomit, na co sám kliká, proč ho článek právě s tímto nadpisem zaujal, a inspirovat se tím.

Na svém Instagramu máš hezké fotky a čtivé popisky. Jak volíš obsah, který na Instagram publikuješ a jak tento obsah vzniká?

Děkuji ti!

Nejsem žádný velký fotograf ani modelka ani velká influencerka, a tak mám volbu obsahu docela jednoduchou. Dávám tam to, co se mi líbí a co má pro mě, tudíž většinou i pro followery, nějakou hodnotu. A taky co mi ladí do feedu. 😀

Ale také dbám na svůj niche, tedy zaměření. Což jsou knihy, moji chlupáči, příroda a takový ten pohodový životní styl. Takže se snažím, aby s tím vším souvisely i moje příspěvky a korespondovaly se mnou samotnou. A co se popisků týče, tak chci, aby většinou sdělovaly něco smysluplného a nebylo to jen o nuceném vyplnění obsahu. Vzhledem k tomu, že prdím na blog, chci něco zajímavého předávat alespoň na Instagramu.

Jaké nástroje používáš pro tvorbu tvého obsahu na Instagram a používáš i nějaké další aplikace nebo nástroje, který Ti ulehčují život?

Na úpravu fotek teď používám mobilní aplikaci Lightroom CC a feed ladím v aplikaci Preview, kde si zkouším, jak barevně k sobě fotky sedí. Ještě občas něco doladím ve Snapseed nebo přidám spešl efekt z Afterlight. A na Stories používám CutStory, když tam chci natočit něco delšího a nechci se pořád zastavovat.

Co se jiných appek týče, nemám tu nic originálního, jak tak koukám do mobilu. Nedám dopustit třeba na klávesnici SwiftKey, která mi sedí více než ta od iOS. A nedávno jsem si obnovila předplatné Spotify, tak to mi teď jede pořád. Jinak klasika kalendář, internetové bankovnictví, Idos.

Spustila jsi také vlastní e-shop laboho.cz, kde jsou náramky z minerálů a pravých přírodních materiálů. Co vše obnáší spuštění e-shopu a jak ho propaguješ?

E-shop měl nedávno výročí jeden rok. A tenkrát jsem ho spustila hlavně proto, abych si okusila svou práci i z té druhé strany a objevila, co všechno prodej a vlastní brand obnáší. Plus jsem spojila příjemné s užitečným, protože jsem vždycky ráda vyráběla šperky, zvlášť z takových krásných minerálů.

A musím říct, že je to skvělá zkušenost. Jedu přes Shoptet, což je jednoduché české rozhraní pro e-shopy. Bohužel teď na náramky už nemám čas, takže je vyrábí moje mamka a já jen spravuji objednávky. Propagaci jsem dělala přes Instagram, ale ani na to nemám moc čas, tak to teď trošku umírá. Zvlášť tím, že podobné náramky dělá každá druhá holka. Ale tak to chodí a já můžu aspoň hezky zblízka pozorovat, jak se to v podobném byznysu má. Tedy že se musíš pořád rozvíjet a inovovat, když chceš být úspěšný.

„můžu aspoň hezky zblízka pozorovat, jak se to v podobném byznysu má. Tedy že se musíš pořád rozvíjet a inovovat, když chceš být úspěšný.“

Máš za sebou řadu spoluprací s firmami. Jaké největší chyby podle Tebe dělají firmy, když se snaží navázat spolupráci s nějakým influencerem?

Jeden příklad za všechny – psalo mi už několik firem, které nabízí přípravky na hubnutí. Kdyby se podívali na nějakou mou fotku a nejen na počet followerů, všimli by si, že hubnout nepotřebuju (ťuk ťuk). Takže už v samotném cílení dělají firmy chyby.

A pak je tu zásadní problém, který sleduji i z druhé strany, jelikož svým klientům pomáhám spravovat spolupráce. Firmy koukají jen na čísla, tedy počet followerů. A tak úplně v pohodě prochází slečnám, které si za pár stovek koupily tisíce followerů, že mají hromadu spoluprací, které ale nemají žádné výsledky. Přitom se stačí podívat na jejich fotky a konverzi a hned zjistíš, že je jejich účet jeden velký fake. Naštěstí se to ale čím dál tím víc sleduje, a to i samotným Instagramem.

Podle čeho si vybíráš firmy, se kterými navazuješ spolupráci?

Musí mě jejich produkt zajímat a sedět ke mně. Takže není žádné překvapení, že spolupracuji s různými nakladatelstvími a knihkupectvími, s přírodní kosmetikou, s potřebami pro psy. Občas vezmu i nějaké jiné přírodní produkty. Většinou to jsou věci, které bych si sama koupila. A když ne, tak pak jde třeba i o placenou reklamu. Vše se ale teď snažím řádně označovat. To je velmi důležité a měli by to dělat všichni.

Jak vnímáš influencer marketing u nás v České republice a na Slovensku? A kdo je pro Tebe osobně influencer?

Jeden z nejsilnějších marketingových nástrojů je Word of Mouth, což jsou doporučení šířená mezi samotnými zákazníky/uživateli. Influencer marketing této síly skvěle využívá a mě tenhle aktuální boom influencerů dost baví. Samozřejmě se to dá dělat dobře, ale i špatně, a že těch příkladů špatného pojetí je! Každopádně sama na sobě velmi často sleduji, že si v obchodě nebo při on-line nákupech kolikrát vzpomenu na nějakého influencera, a díky němu si danou věc koupím. A to jsem člověk z oboru, který zná i pozadí spoluprací.

Důležitá ale je důvěra. Influencer je pro mě tedy člověk, kterému důvěřuji. Takže sem spadá i moje rodina, kamarádi, a pak i samozřejmě on-line osobnosti, které dlouhodobě sleduji a věřím v jejich úsudek. A správný influencer by měl nad tím stejně tak uvažovat, než se do spolupráce vrhne. Že mu jeho sledující věří a neměl by je klamat a zrazovat.

A ještě si neodpustím na závěr jeden point, tedy že blogování, instagramování a všechno tohle veřejné on-line dění by se nemělo dělat s cílem mít co nejvíce produktů zadáčo, nebo dokonce dostávat zaplaceno za jejich užívání. Je to příjemné, ne že ne, ale jde jen o bonus navíc. Důležitý je zápal pro věc a touha předat něco ostatním.

Ivo, moc díky za skvěle připravený rozhovor, super komunikaci a celkově za tvé aktivity, kterých si cením. 🙂

Také Ti děkuji za super rozhovor, přeji hodně úspěchů a třeba se zase brzo uvidíme 🙂 A jak to máte s psaním vy? Dělá vám problém tvořit psaný obsah na blog? Dejte mi vědět do komentářů! 🙂

[su_button url=“https://www.instagram.com/la.tereza/“ target=“blank“ style=“flat“ background=“#4DB2EC“ size=“5″ wide=“yes“ center=“yes“ radius=“0″ icon=“icon: instagram“]INSTAGRAM @LA.TEREZA[/su_button]

[su_button url=“https://www.instagram.com/la.tereza/“ target=“blank“ style=“flat“ background=“#000000″ size=“5″ wide=“yes“ center=“yes“ radius=“0″ icon=“icon: pencil-square-o“]BLOG TEREZA DVOŘÁKOVÁ[/su_button]

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Tereza Dvořáková, Fotky – Instagram @la.tereza

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here