Youtuberka Aneta Chroustová: „Firmy už chápou, jak fungujeme“

Její videa mají miliony zhlédnutí a sledují ji desítky tisíc lidí. Jak se staví ke spolupracím s firmami a jaké je to být youtuber? Co obnáší tvorba na YouTube a jaké nástroje používá pro tvorbu videí? To prozradí youtuberka Aneta Chroustová.

Rozhovor:

Kdo je Aneta Chroustová a jaký je její život?

Aneta je holka z vesnice, studentka, která začala svůj život točit na Youtube. Je to holka, co miluje cestování, vaření, módu a většinou ji potkáte s úsměvem na rtech.

Na YouTube Tě sleduje přes 50 000 lidí a Tvá videa mají momentálně 4,5 milionu zhlédnutí. Kdy přišel ten bod zvratu, kdy sis uvědomila, že Tě lidé sledují ve větší míře?

Bylo pro mě dost šokující (a stále je), že mě lidé čím dál více poznávají. Asi úplně nenastal nějaký zvrat ze dne na den. Bylo to vše dost postupné. Tím, že točím už několik let, tak je to asi takový logický vývoj. Ale pořád mě to nepřestává překvapovat a spíš si říkám – proč zrovna já?

Co Tě vedlo k tomu začít natáčet na YouTube a jaké byly Tvé začátky jako youtuberka?

Milovala jsem sledovat videa zahraničních tvůrců, ale bála se točit vlastní. Byla jsem z vesnice a hrozilo tam nepochopení, výsměch a podobně. Začala jsem natáčet až v době, kdy jsem nastoupila na vysokou školu v Brně. A vlastně asi půl roku jsem to nikomu neřekla. Kamarádi i celá rodina na to přišli sami.

Jakou aparaturu používáš pro natáčení videí a jaké nástroje využíváš pro editaci a tvorbu videa?

Točím hlavně na foťák Olympus Pen7 a vlogy často na mobil. Ten mám totiž, na rozdíl od kamery, pořád po ruce. Stříhám vše v Adobe Premiere. Učili nás v něm stříhat ve škole.

Vycestovala jsi na Erasmus na Maltu, což považuješ za jedno ze svých nejlepších rozhodnutích v životě. Tento pobyt jsi mapovala pomocí vlogů. Ono se může zdát, že člověk jen vezme kameru a natáčí svůj den. Jak je to ve skutečnosti s náročností natáčení vlogů a proč je máš ráda?

Bylo to hodně náročné. Točila jsem každý den z 5 měsíců, co jsem byla na Maltě. Záběry jsem editovala vždy v neděli do podoby týdenního vlogu, který jsem stříhala třeba i 6 hodin. Následně exportovala, dělala miniaturu, zabralo to skoro celý den. Ale stálo to za to. Mám takto památku do konce života. Všechny veselé dny, smutné dny, nová kamarádství, místa, nebo třeba když mě okradli. Takto plánuji točit i další Erasmus, který mě čeká v lednu. Baví mě na tom také ty krásné reakce lidí.

Kde čerpáš inspiraci, o čem budeš točit, a jak se připravuješ na natáčení?

Inspirace většinou přijde sama. Ale někdy musím dlouho vymýšlet. Je super hledat i inspiraci v zahraničí. Na natáčení se většinou nijak speciálně nepřipravuji. Občas jen nějaké důležité body, pokud se jedná o povídací video, ale i tak mluvím většinou spatra. Nemám ráda strojená videa.

Konkurence je u nás již poměrně velká. Jaké jsou Tvé tipy a rady, jak se prosadit na YouTube?

Být sám sebou a dělat něco, co jiní nedělají. Ale i to už je těžké. Člověk prostě musí umět zaujmout lidi na první pohled. Nebo první video.

Jak vnímáš influencer marketing u nás a kdo je pro Tebe influencer? 

Influencer je pro mě někdo, kdo inspiruje a ovlivňuje ostatní. Vnímám to slovo třeba lépe než „youtuber“, který má podle mě dost negativní konotace. Ale já sama sebe třeba jako „influencera“ moc neberu. Nerada lidi ovlivňuji, nikomu nic nenutím. Ale inspiruji ráda. Myslím, že ovlivňují lidé, co mají daleko větší dosahy než já. Ale jak říkám, stále je to lepší slovo než „youtuberka“ 🙂

Podle čeho si vybíráš firmy, se kterými spolupracuješ? A jak hodnotíš přístup firem, které Tě oslovují ke spoluprácí? 

Zdá se mi, že přístup se za poslední dobu hodně zlepšil. Firmy už chápou, jak fungujeme a že nejsme žádné „cvičené opičky“. Firmy si vybírám na základě blízkosti k mému zaměření, zda se mi produkt líbí, sama ho třeba používám. Nikdy bych nekývla na spolupráci, kde mi někdo vnucuje už dopředu, co mám o věci říct. Také se snažím brát jen malý počet spoluprací, abych neměla kanál a Instagram přehlcený právě tímto contentem.

Jaké chyby podle Tebe dělají firmy, když chtějí spolupracovat s influencery a máš v tomto nějaké doporučení pro firmy? 

Hodně mi vadí, když dostanu nabídku ke spolupráci a hned z první zprávy je jasné, že firma vůbec netuší, kdo jsem, někdy i jak se jmenuji a o čem točím. Pak to dopadá tak, že mě osloví Hano, nabídnou tabletky na hubnutí (mám 48 kg) a nejlíp, když v kopii vidíte ještě dalších XY dalších lidí.

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Aneta Chroustová, Fotky: Instagram @anetachroustova

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den Ivo, po dlouhé době článek v českých vodách , který jsem dočetla a který mě bavil. Už jsme spolu před časem mluvili. Jsem konzultantka pro začínající i zkušené podnikatele a ráda bych s tebou spolupracovala. Pokud by tě napadl způsob , budu ráda. Mě samotnou už něco napadlo. Ozvi se na číslo 607 860425.Napiš mi nejprve prosím sms ať vím, o koho se jedná.

    • Hezký den, děkuji a jsem velmi rád, že se článek líbil 🙂 Děkuji za nabídku, kterou zvážím a případně se ozvu. Přeji příjemný den, Ivo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here