Jak firma Renovality pracuje s influencer marketingem a co dělá jinak?

Renovality je rodinná firma, která se snaží dělat věci jinak. Zaměřuje se na přírodní pleťové a tělové oleje. Na sociálních sítích tuto firmu sledují desítky tisíc lidí. I já sám jsem měl možnost se osobně seznámit s touto značkou a zaujalo mě, jak využívají influencer marketing.

Rozhovor

Na sociálních sítích jste hodně aktivní a sledují vás desítky tisíc lidí. Jak velkou část pozornosti věnujete jako firma právě sociálním sítím a na co se zaměřujete?

Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že nás někdy bude sledovat teď už skoro 15 tisíc lidí na IG a na FB přes 25 tisíc (yay). Jelikož jsme rodinná firma a není nás zrovna hodně, zhruba asi 5 lidí ve firmě, tak je to obtížné se věnovat sociálním sítím na 100%, ale hrozně mě to baví. Máme takovou svou komunitu, a když s něčím potřebuji poradit, tak se vždy obrátím právě na Renovality, už se neptám ani svých blízkých kamarádek.

Lidem, kteří nás sledují, důvěřuji a jsem ráda, že oni důvěřují mně. Jsem jediná ve firmě, kdo umí ovládat sociální sítě, takže jsem se do toho vrhla já a dělám to tak, jak bych chtěla, aby se ke mně chovala každá firma. Osobní přístup je pro mě hrozně důležitý a jiný bych asi dělat nedokázala.

Poměrně úspěšně se vám daří sbírat kladné recenze na vaše produkty od spokojených zákazníků. Na první pohled se může zdát, že je to jen kvalitním produktem. Přesto za tím je určitě hodně dlouhodobé práce. Jak k tomu u vás přistupujete?

Každé recenze si nesmírně vážíme, je to pro nás opravdový pohon, protože když někomu produkt pomůže a napíše vám krásnou zprávu, jakou mají radost, že vás našli, tak je to opravdu něco, co vás postaví na nohy a znovu vás nabije. Upřímně? Někdy je těžké najít motivaci, to známe asi každý, ale naši zákaznici mě vždycky postaví na nohy a to může být den sebevíc na houby. Máme ve firmě nástěnku, kam si lepíme nejhezčí recenze, které dokonce rozplakaly našeho pana jednatele – upozorňuji, že je to dvoumetrový chlap, který nikdy nebrečí.  

Lidé, kteří vás sledují si mohou všimnout, že vás propagují blogerky a další influenceři. Podle jakých kritérií si vybíráte, s kým budete spolupracovat?

Pro nás jako firmu je důležité, aby se daný influencer choval ke svým sledovatelům slušně, psal aktivně recenze na svůj Instagram/Facebook a pro mě je velmi důležité, aby do recenzí dával vlastní slova a samozřejmě tím pádem i názor. Nebudu říkat, jak pro nás není důležité, kolik má follows, určitě je to důležité, ale za mě je nejdůležitější diskuze pod fotkami, jestli ho daní sledovatelé opravdu berou jako někoho, kdo je inspiruje.

Jak náročné, nebo naopak lehké je domluvit spolupráci s influencery. Jak to u vás vnímáte?

Na začátku to bylo šílené. Desítky e-mailů mým oblíbeným influencerům a z toho byla vždy jedna odpověď. Nedělám si srandu, ale někdy mě některé chování až zaskočilo a někdy příjemně překvapilo. Byla jsem z toho i smutná, dokonce jsem i brečela z toho, jak se někteří influenceři chovají k nám jako k firmě bez žádné odpovědi jenom zaslaný ,,ceník služeb.”

Tak jsem si jenom říkala ,,heeej, my jsme taky lidi,”, ale tohle dle mého vyprodukovaly firmy, které influencery berou jako stroje a chtějí z nich vyždímat co nejvíce fanoušků, peněz a z toho je vám potom taky zle a motivace klesá. Spolupracuji vždy s člověkem, kterého osobně sleduji a především mu sama důvěřuji.  

Máte vyčleněn budget vyloženě na influencer marketing? Přece jen to jsou pro vaši firmu finanční náklady.

Děláme v 90% Bartera – tedy produkt za příspěvek nebo sdílení na stories. Ne, že bychom platit za reklamu nechtěli, ale vždy se spolu dohodneme právě na Bartera. Pokud za reklamu platíme, tak na produkt, který je předem vyzkoušený od daného influencera. Každopádně na propagaci máme úžasné lidi a jsem šťastná za všechny, co nás sdílí, a píší recenze i naši zákazníci, což je pro nás opět pohon parádní 😀 🙂 Ještě bych dodala k influencerům, že vždy sdílí sami od sebe a to beru jako velkou pochvalu, protože si nedokážu představit, kolik jim chodí denně nabídek na spolupráce. Nejraději to nechávám na nich udělají to nejlépe a dle sebe. Sama vím, jak je pro mě nepříjemné, když mě někdo do něčeho tlačí.

Měříte a vyhodnocujete jednotlivé kampaně a spolupráce s influencery?

Máme kampaně především na Facebooku – kde sponzoruji příspěvky. Potom PPC reklamy, to dělám taky 🙂 Samozřejmě v Analytics vidíte, odkud lidé chodí a jaký to má dosah, je nutné opravdu zkoušet. Co se týče influencerů – nemáme naplánované datum na příspěvek ani stories, prostě když mají chuť, tak zasdílí – tohle neměříme max na sledujících.

My jsme se potkali na jedné akci přímo zaměřené na blogery a influencery. Pořádáte takové prezentační meetupy pravidelně a jaké z nich máte výstupy?

Jejdaaa, tohle byla naše první zkušenost s Meetupem! Bylo to super! Poznala jsem za ten den spousty skvělých lidí a to mě nakoplo uspořádat tyto meetupy i pro naše zákazníky, ale dle mých schopností mluvit před lidmi to budu muset trošku natrénovat.

Máte nějakou zábavnou historku, která se váže k sociálním sítím nebo influencer marketingu?

Nemůžu si teď bohužel žádnou vybavit, ale asi bych řekla, že u mě spolupráce většinou končí tím, že se z nás stanou kamarádky a píšeme si skoro celé dny 😀 Napsala jsem o svou první velkou spolupráci Péti z @PetuleVeggie a psaly jsme si každý den, až to bylo děsivý, nebo blogerka Sára Káňová už k nám jede i na grilovačku nebo Karolínka ze @silaček skvělá holka a hrozně ráda jsem ji poznala nebo Stelu, Lucinku a můj dívčí crush Grétu! Jak vidíš, je jich dost a na to, že jsem byla vždy takový antisociál, tak teď díky Renovality jsem našla fakt parádní kamarádky.

Když byste za vás měli oznámkovat jako ve škole. Kvalitu, zodpovědnost a přístup influencerů u nás ke spolupracím, jakou známku byste jim dali? 

Určitě jedničku, jak jinak 😀 Nemám zkušenosti se zahraničními influencery, ale naše holky (i kluci) český i slovenský jsou hrozně šikovný.

Pokud by s vámi influenceři chtěli spolupracovat, kde vás můžou kontaktovat a jak spolupráce běžně probíhá?

Teď už tohle domlouvání probíhá jenom na Instagramu v directu. Vybereme společně oleje, které by vyhovovaly na daný problém a zašlu potom balíček na testovaní. 🙂

Jak vlastně vznikl nápad na to vytvořit rodinnou firmu a jak to v takovém týmu funguje?

Tento nápad vznikl zhruba dva roky zpátky. Vždy jsme měli blíž k přírodě a dělali tenkrát doplňky stravy, tu firmu jsme prodali větší firmě. A začali konečně makat na našem snu a dělat přírodní kosmetiku. Chtěli jsme se lišit sklem, kvalitou a seznamovat lidi s tím, že olej a pleť k sobě jdou úžasně.

Funguje to tak, že jsme si na sebe museli chvilku zvykat. Dělá s námi totiž i můj přítel a jsme spolu opravdu 24 hodin denně i v práci. Tak je to někdy fakt na ponorku, ale překonali jsme toho spolu dost a ponorka na sebe nás nezastaví (doufám) :D. Je to někdy dost ostré u nás, protože jsme všichni hrozní tvrdohlavci, ale důležité, že se máme rádi, ne?

Připravujete pro vaše zákazníky nějaké novinky a jak konkrétně se snažíte dělat věci jinak?

Určitě, snažíme se vždy vyjít vstříc zákazníkům a udělat produkt, o který mi píšou. Teď se soustředíme především na tuhé deodoranty a šampóny, na to se osobně moc těším 🙂 Věci jinak se snažíme dělat svým přístupem tím, že fotky si dělám sama. Nejsou dokonalé a to je právě na nich to hezký.

Začala jsem nově dělat i streamy, což je na mě dost velká zkouška. Ale jak říkám, máme parádní zákazníky a vždy jsou na těchto živých vysíláních hodní. Máme takovou komunitu, že když jsem napsala, jak miluju lišky, tak mi asi za dva týdny přišel balíček s uháčkovanou liškou. To jsem bulela jak želva, nebo náramky, obrázky. Jenom mě mrzí, že nestíhám, jak bych chtěla, nemůžu se věnovat více instagramu, ale snad se to brzy změní. Potřebujeme více rodinných příslušníků 😀

Zdroj: www.facebook.com/renovality a www.instagram.com/sara.kanova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here