HappyIvo

15 DŮVODŮ, PROČ POUŽÍVAT SOCIÁLNÍ SÍTĚ JAKO FIRMA NEBO FREELANCER – 1. DÍL

Na sociálních sítích probíhá každý den doslova válka. Válka o přízeň milionů aktivních uživatelů. Chcete být na straně vítězů, nebo poražených? Většina firem a freelancerů je opatrná, pokud jde o marketingové strategie, do kterých investují svůj čas a peníze. Když máte omezený rozpočet, je důležité jej investovat rozumně tak, aby přinesl co největší efekt. Budování povědomí o brandu přes sociální sítě patří mezi nejvíce efektivní a univerzální metody, které mohou firmy a freelanceři využít k zacílení potenciálních zákazníků a postupnému navyšovaní tržeb. To je důvod, proč 97% marketérů využívá sociální sítě k navázání kontaktu se stálými i novými potenciálními zákazníky.

Co je tedy tak skvělého na marketingu pomocí sociálních sítí? Zde je 15 důvodů, proč je v této době nezbytné využívat sociální sítě pro rozvoj businessu. A těchto 15 důvodů vám pomůže zvýšit šanci, že v této válce budete na straně vítězů.

1. Vaši zákazníci jsou na sociálních sítích

Jeden z nejlepších důvodů, proč byste měli využívat sociální sítě ve své marketingové strategii, je ten, že vaši zákazníci tráví spoustu času na těchto kanálech. Počet uživatelů sociálních sítích na celém světe k roku 2018 činí 2,5 miliardy lidí. S tolika aktivními uživateli každý den to je skvělá příležitost, jak zacílit a propojit s vaší cílovou skupinou.

A nejen že jsou vaši zákazníci na sociálních sítích, ale je zde dobrá šance, že hodně z nich je aktivní každý den. A právě vy můžete zaujmout jejich pozornost. Tak proč to neudělat?

Propojení se s vaší cílovou skupinou bude jednoduché, pokud budete aktivní na platformách, kde jsou nejvíce aktivní oni. Jinými slovy nečekejte, až za vámi vaše cílová skupina přijde sama, běžte jí sami naproti! Pokud ještě nejste na sociálních sítích, tak můžete přicházet o důležité příležitosti k navázání vztahu s vaší cílovou skupinou, získání nových zákazníků a navýšení tržeb.

2. Lidé budou lépe reagovat na vaši marketingovou komunikaci přes sociální sítě

Uživatelé jsou aktivní na sociálních sítích, protože tyto kanály nabízejí zábavu, snadnou cestu, jak zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou, a také tak zůstávají ve středu dění a mají přehled o tom, co se děje ve světě. Normálně lidé nejsou na sociálních sítích s očekáváním, že budou zahlceni reklamou různých firem. To ovšem neznamená, že uživatelé sociálních sítí nesledují a neinteragují se svými oblíbenými brandy.

Přemýšlejte o vaší cílové skupině a podívejte se, kde tráví nejvíce času a kde je největší pravděpodobnost, že vás začne sledovat. Když lidé sledují své oblíbené značky a interaktují s nimi, tak je to proto, že shledávají jejich obsah užitečný, zábavný a jako přidanou hodnotu. Kdykoliv si lidé vybírají, co koupit, nebo se jen chtějí dozvědět více o dané firmě, tak jsou to velmi často právě sociální sítě, kde hledají informace.

Důvodem, proč mohou být lidé více vnímaví a více naslouchat vašemu brandu na sociálních sítích, je to, že tyto platformy umožňují více otevřenou komunikaci a také ukazují jinou stránku vaší firmy. Obsah, který publikujete na těchto komunikačních kanálech, pomáhá utvářet osobnost vašeho brandu a pomáhá lidem vnímat a pochopit alchymii vaší firmy. Přes sociální sítě si můžete vybudovat hluboký a pevný vztah se svými zákazníky a vytvořit z nich tak loajální zákazníky, kteří se rádi vracejí. To pak má jednak skvělý vliv na váš brand jako takový a také na pozitivní vliv na vaše cashflow. Což stojí za to, ne?

3. Marketing přes sociální sítě pomůže k rozpoznání vaší značky

Dalším benefitem je, že díky sociálním sítím můžete zlepšit povědomí o svém brandu. Váš firemní profil nabízí nové možnosti ke sdílení různorodého obsahu, který odráží osobnost vaší firmy. Dejte lidem vědět příběh své značky a dejte jim příležitost vás lépe poznat. A pokud si dáte záležet na tom, že budete sdílet obsah, který je zajímavý a má přidanou hodnotu pro vaši cílovou skupinu, tak děláte skvělou věc, kterou ocení vaši stávající zákazníci a je zde velká šance, že tím přilákáte zákazníky nové.

Řekněme například, že jsou zde lidé, kteří o vaší firmě ještě neslyšeli. Tito lidé mohou shledat obsah, který publikujete, přínosný a zábavný. A budou se přirozeně chtít dozvědět více o vaší značce a o tom, jakou hodnotu vaše firma lidem přináší. Ten samý model můžete aplikovat pro vaše stávající zákazníky. Díky kvalitnímu obsahu, který publikujete, můžete informovat o novinkách a více upevnit vztah a důvěru k vaší značce.

4. Marketing na sociálních sítích zvyšuje návštěvnost

Vaše profily na sociálních sítích jsou dalším zdrojem, jak dostat lidi na váš web nebo e-shop. Rovněž je to vynikající způsob, jak posílit své postavení ve vyhledávačích. Každý jednotlivý post, který jste publikovali, je další příležitostí, jak na váš web přivést další návštěvníky. A jakmile někdo navštíví váš web, budete mít příležitost z tohoto návštěvníka udělat svého zákazníka.

Abyste získali co největší návštěvnost vašeho webu, tak je důležité pravidelně publikovat obsah, který rezonuje s vaší cílovou skupinou a předává jí přidanou hodnotu. Čím kvalitnější obsah na sociálních sítích máte, tím více příležitostí budete mít k tomu, abyste lidi přivedli zpět na váš web nebo e-shop. Pokud máte váš web uzpůsoben k prodeji, tak je jen otázkou času, než se z návštěvníků webu začnou stávat vaši zákazníci.

5: Různé sociální sítě vám pomohou získat různé publikum

Další výhodou marketingu na sociálních sítích je to, že jste schopni zacílit strategicky cílovou skupinu, kterou potřebujete. Můžete toho dosáhnout tím, na jakých platformách se budete pohybovat. Mezi nejpoužívanější sociální sítě patří Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Snapchat, Pinterest a LinkedIn. Místo postovaní obecných informací se zaměřte na určitou cílovou skupinu, kterou chcete oslovit, a podle toho vyberte konkrétní sociální síť a také vhodný způsob komunikace s danou cílovou skupinou. Čím více se zaměřujete na určitou cílovou skupinu, tím více zvedáte svou šanci na to, že lidé navštíví váš web a stanou se vašimi klienty.

Nezáleží úplně na tom, na jakou cílovou skupinu cílíte. V dnešní době jsou možnosti takřka neomezené a široké portfolio sociálních sítí umožňuje zacílit téměř každou cílovou skupinu. Silným nástrojem je také placená reklama, díky které jste schopni zacílit hodně specifické publikum. O tom však níže.

Klíčem k tomu, abyste vymáčkli co nejvíce z vašich sociálních sítí, je strategicky zvolit platformy, na kterých budete aktivní a porozumět tomu, jak fungují. Klíčový je také marketingový plán pro sociální sítě. Tedy to, na koho budete cílit, jak budete komunikovat, jaký obsah budete sdílet a jak často. Nechcete přece svůj čas, peníze a námahu investovat zbytečně, že?

Věřím, že vám článek pomohl a dalším pokračování se podíváme na dalších 5 důvodů, proč používat sociální sítě jako firma nebo freelancer. Pokud chcete sociálním sítím rozumět o něco více, tak doporučuji navštívit například kurz Jak na sítě. Sám jsem ho absolvoval a dost věcí si odtamtud odnesete.

Zdroje: business.facebook.com, business.instagram.com, digitaldimensions4u.com, lyfemarketing.com, freepik.com

Leave a Comment.