Kde najít lepší práci nebo nové pracovní kolegy? Zkuste StartupJobs a najdětě novou příležitost. V dnešním rozhovoru se zakladatelem a CEO Filipem Mikschikem se bavíme o tom, jaké výhody má práce pro start-up a proč je u mladých lidí stále více oblíbená. Znáte příběh StartupJobs?

Kdo je Filip Mikschik a jaký je jeho život?

Startupový nadšenec, který se svým týmem za posledních šest pomohl najít novou lepší práci více než 8.000 lidem ve startupech a technologických firmách. Nyní se snaží koncept StartupJobs šířit v zahraničí a budovat takovou firmu, v které bych chtěl sám pracovat.

Jak vznikl nápad na StartupJobs a jak náročný byl začátek?

Vše vzniklo ještě při studiu na vysoké škole, kdy jsme v rámci předmětů spolupracovali s velkými firmami a zároveň jsem v té době pomáhal ve startup akcelerátoru StartupYard. Dopoledne jsem byl v zasedačkách velkých korporací a odpoledne sledoval mladé nadšené startupisty. A jak jsem viděl střet těchto dvou světů, bylo mi jasné, že bych chtěl pracovat v nějakém startupu. Jenže kde takovou práci najít? Proto jsem založil StartupJobs, ze začátku spíš jenom, abych nějakou formou sdělil světu, že má smysl jít pracovat do startupů, kde jejich práci i více potřebují než velké korporace.

Nejtěžší bylo se rozhodnout a pustit se do toho, což v mém případě znamenalo vystoupit na velké konferenci a StartupJobs představit. Pak už věci nabraly rychlost, od prvních zákazníků až po investora ve velmi rychlém čase.

Nedávno jste oslavili 6. narozeniny. To to letí, co?

Hlavně mi to vůbec nepřijde, že už je to tolik let. Jsem moc rád, že se z projektu, který původně měl být spíš takový manifest práce ve startupech, stala fungující firma, která nyní postupně vyráží do zahraničí. A k šestým narozeninám jsme si teď pořídili i StartupJobs.com, které nám rozšiřování dále věřím pomůže.

Za skvělým projektem stojí většinou skvělý tým. Jak se formoval žraločí tým a jaký máte kolektiv?

Myslím, že tým, který v tuto chvíli máme, je ta nejlepší parta lidí, se kterou jsme měl tu čest pracovat. A jestli počítám správně, na projektu se teď podílí dohromady 15 lidí pěti národností ve dvou zemích. A jak se formoval? Stačí vystavit inzerát na StartupJobs a ti nejlepší lidé přijdou. Hodně se starám o to, aby u nás jednak pracovali jen ti nejlepší (a to nemusí být ani tak o zkušenostech, ale spíše o přístupu a chuti se posouvat) a pak tu lidé byli spokojení.

Hodně k tomu pomáhá to, že naše práce prostě dává smysl a za tu dobu si přes nás našlo novou práci přes 8.000 lidí a spousta startupů díky nám vyrostla. Takový vliv na lidské životy prostě žádný eshop nebo reklamka mít nemůže.

Jaký byl váš největší fuckup a jak jste ho překonali?

Cestou jich bylo pár. Od toho, kdy nám první investice zmizela velmi rychle a rychle jsme zjistili, že musíme vlastně také vydělávat, jestli chceme přežít. Po velký projekt druhého portálu, do kterého jsme se pustili a shodou spousty negativních okolností jsme jej nakonec museli zavřít, celou firmu prakticky restartovat a začít zase v podstatě od začátku.

Co se zase za poslední rok povedlo nejlépe?

Kromě všech hezky rostoucích čísel – ať už jde o počty zájemců, počty startupů nebo příjmy, tak myslím, že je to právě tým, který jsme poslední rok dávali z prakticky tří lidí do současného počtu.

V České republice je StartupJobs vnímán už pomalu jako samozřejmost a firmy ho velmi rády využívají pro hledání šikovných talentů. Pak přišel vstup do Polska. Jak náročné bylo otevřít Polsko a čím se to lišilo od Česka?

Ano, člověk si zvykl, že když řekne v ČR StartupJobs, tak lidé o nás ví, znají nás nebo přes nás dokonce už nějakou práci našli. Pak ale přijdete do Polska, kde o vás nikdo nikdy neslyšel. Nezaměstnanost tam není tak nízká jako u nás, takže lidi firmy tak nějak najdou a tolik je to netlačí jako u nás. Takže najednou řešíme, jak získat firmy, což jsme v ČR, krom těch pár prvních, řešit vůbec nemuseli. Takže se učíme zase úplně něco nového, ale myslím, že pomalu přicházíme na to, jak to dělat tak, aby to fungovalo.

I já osobně mám velmi dobrou zkušenost se StartupJobs, kdy mi pomohl se posunout v mé kariéře a narazil jsem díky němu na zajímavé spolupráce. Čím se StartupJobs odlišuje od konkurence?

To jsem rád. My se ve StartupJobs zaměřujeme na nabídky od startupů, technologických firem a firem z e-commerce, většinou jde o práci online, poslední dobou nad tím uvažuji jako nad místem, kde jsou kvalifikované pozice, které tady budou i po takzvané 4. průmyslové revoluci. S tím, že my schvalujeme jak jednotlivé firmy, tak i každou pracovní nabídku. A často firmy odmítáme. Hlavně ty velké. Zároveň jsme také hlavním místem pro inzerci celé řady startupů a firem, takže nabídky, co jsou u nás, na jiném portálu nenajdete.

Proč by firma měla hledat nové lidi do svých řad u vás?

Pokud je startupem, není lepší místo, kde nové lidi hledat. Je to hlavně dáno naším zaměřením, které odpovídá i tomu, jací lidé k nám na web chodí. A víme, že k nám lidé chodí se i jen tak podívat, jestli náhodou není něco zajímavého. A když už se hlásí, tak spíš na jednu či dvě pozice, ne na všechny v kategorii, což také něco vypovídá.

Z pohledu firmy je také důležité, že se na vše díváme pohledem přivedených relevantních zájemců, a to je náš hlavní cíl. Není to tak u nás o tom, abychom firmám jen prodali vizuálně líbivé profily (i když nyní i umíme dělat foto/videoprofily apod.), ale hlavně jim pomohli najít nové členy do týmu. A za to nás firmy oceňují.

Za mě je StartupJobs komplexní platformou, kde nejde jen o vyhledávač pracovních příležitostí. Součástí jsou například různé testy, kde si uživatelé mohou otestovat své znalosti a přidat si je do profilu pro zvýšení šance na své uplatnění. Jakou přidanou hodnotu přinášíte oproti konkurenci?

Ano, máme u nás přes padesát různorodých testů od marketingu přes jazyky po vývoj. Vyzkoušet si je může každý zdarma a je to jedna z částí, kterou plánujeme brzy vylepšit, protože se nám testují tisíce lidí měsíčně. A není jediná, chceme lidem do budoucna více pomoci nejen s hledáním práce, ale i ve chvíli, kdy jsou v práci spokojení a novou nehledají.

Jaké marketingové nástroje používáte k propagaci StartupJobs? Využíváte nebo zvažuje využití influencer marketingu?

Využíváme primárně výkonnostní marketing na Facebooku, Google a experimentujeme i s Sklikem. A rádi zkoušíme i různé další nástroje a měříme, jaký budou mít efekt. A pak je tu spousta akcí, které podporujeme nebo se účastníme, od různých startup soutěží po například spolupráci s Grow with Google na letošních Colours of Ostrava.

Influencer marketing v kontextu, jak je myšlen v rámci toho webu, zatím nevyužíváme, aktuálně úplně nemáme nějaký koncept, jak jej využít. Ale třeba v oblasti B2B nám moc dobře fungují influenceří, které dostáváme do firem – lidé, kteří si přes nás třeba jednou našli novou práci, šíří povědomí o nás i do firem, do kterých přicházejí, a ty nás začínají využívat apod.

„rádi zkoušíme i různé další nástroje a měříme, jaký budou mít efekt“

Říká se, že startupy jsou jen pro mladé a cool lidi. Je tomu tak i v realitě?

Realita je taková, že je vlastně jedno, kolik člověku je nebo na kolik bodů je hodnocen z hlediska parametru být cool. Podstatné je, jestli má člověk drive, chuť pracovat, posouvat sebe i firmu. Jestli u toho má hipsterský knír nebo šedivé vlasy, je nepodstatné. Jsou tak startupy založené lidmi kolem dvaceti, ale i startupy založené čtyřicátníky, padesátníky – které navíc i statisticky mají větší šanci na úspěch. Startup je spíš o startupovém duchu a chuti, než o dalších parametrech.

Kde chce být StartupJobs za 5 let a jaké novinky připravujete?

Jak už bylo řečeno, v lednu jsme se pustili do Polska a nedávno pořídili doménu StartupJobs.com, takže další směr je zahraničí, plánujeme vstoupit do dalších zemí. Po produktové stránce stavíme jediný nástroj, který bude startup pro svůj nábor potřebovat. Umím si představit, že za 5 let budeme nabízet služby StartupJobs opravdu globálně, tak abychom naplňovali naši vizi budovat ten nejlepší startup job portál na světě.

 [su_button url=“https://www.facebook.com/StartupJobscz/“ target=“blank“ style=“flat“ background=“#0f2f73″ size=“5″ wide=“yes“ center=“yes“ radius=“0″ icon=“icon: facebook-square“]FACEBOOK[/su_button]
[su_button url=“https://startupjobs.com“ target=“blank“ style=“flat“ background=“#000000″ size=“5″ wide=“yes“ center=“yes“ radius=“0″ icon=“icon: rocket“]WEB[/su_button]
Zdroj: Text – Ivo Veselý, Filip Mikschik, Foto: StartupJobs.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here