Jak lépe fotit a editovat fotky? Fotí, cestuje a píše blog. Fotila například svatbu oblíbené blogerky Kačí z blogu My Cooking Diary. Tvoří obsah pro spoustu zajimavých klientů a její Instagram je oáza krásných cestovatelských fotek. Dnešní rozhovor s Teru Menclovou je nabitý plný informacemi. Příjemné počtení.

Teru, když si projdu Tvůj Instagram, tak se nemohu odlepit od displeje. Máš nádherné cestovatelské fotky z celého světa. Jak ses k focení dostala a jaké byly Tvé začátky?

Na tuhle otázku se mě hodně lidí ptá a já nikdy neumím správně odpovědět. Každopádně k focení jsem měla blízko už v době, kdy jsem ještě chodila na střední. Profesionálně jsem se mu začala věnovat ale až v době, kdy jsem studovala žurnalistiku. Měla jsem zaměření  na fotografii, takže to byl asi ten hlavní impuls, co odstartoval celou moji kariéru.

Jsi svatební a lifestyle fotografka. Fotila jsi například svatbu oblíbené food blogerky Kačí z blogu My Cooking Diary. Pro jaké klienty fotíš a co Tě baví nejvíce fotit?

Nejvíce mě baví fotit přírodu, jak je vidět i na mém Instagramu, ale tím se u nás člověk jen těžko uživí. Vyzkoušela jsem si za posledních několik let spoustu fotografických žánrů – fotila jsem reportáže, koncerty, festivaly, pak produktové fotky v rámci digitální agentury a nakonec jsem zakotvila u svateb. Raději fotím lidi než třeba reklamní vizuály. Svatby pro mě mají i mnohem větší smysl. Mám možnost zdokumentovat jeden z nejdůležitějších dnů v životě dvou lidí, to je přece nejvíc! 🙂

Tvé fotky jsou vážně úchvatné! Čím fotíš a jak fotky edituješ?

Fotím na digitální zrcadlovku Canon 6D, ke které mám řadu objektivů. Moje nejoblíbenější jsou pevný objektiv 50 mm 1.2 a širokoúhlý 16-35 mm 2.8. Nedávno jsem si pořídila ještě drona, a tím moje tvorba dostala zase trochu jiný rozměr. Jinak na editování fotek používám prakticky jen Lightroom.

Hodně cestuješ a poznáváš nová místa. Když jsem bydlel v USA, tak to pro mě byla velká zkušenost do života. Nová země, jazyk, kultura a zvyky. V Tvém případě to bylo Španělsko. Prostě ses sbalila o odstěhovala se tam. Španělsky jsi navíc v té době moc dobře neuměla. Co Ti tato zkušenost přinesla do života?

Tahle zkušenost mi především ukázala to, že se můžu plně spolehnout sama na sebe. A že si se vším vždycky poradím. Dřív jsem se bála neznámých věcí a neuměla jsem si představit, že bych někam jela sama.. A pak jsem se jednou odhodlala a bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat. Osobnostně mě to posunulo úplně někam jinam.

Koncem tohoto týdne Tě čeká další dobrodružství. Odlétáš na několik měsíců do zahraničí a navštívíš například Austrálii nebo Nový Zéland. Na jaká místa se chceš nejvíce podívat?

Hlavní destinací je pro mě určitě Nový Zéland. Miluju hory, takže především jižní ostrov je pro mě tím největším lákadlem – Mt. Cook, Milford Sound, jezero Wanaka. Navíc Zéland mám vysněný už strašně dlouho… Asi od té doby, kdy jsem ho poprvé viděla ještě jako dítě v Pánovi prstenů (nerd alert :)). Nicméně do Austrálie se určitě taky těším – Nový rok přivítáme v Sydney a pak nejspíš poletím do Melbourne, abych ještě prozkoumala jeho okolí.

Co pro Tebe cestování znamená? A jak podle Tebe dokáže člověka obohatit?

Myslím si, že ne každý člověk, co cestuje, je skutečný cestovatel. Něco jiného je plácnout se někam do resortu a něco jiného opravdu proniknout do kultury dané země. Cestování občas obnáší i to, že je člověk mimo svoji komfortní zónu – spaní v autě, hostelech, neustálé přesuny, jazyková bariéra s místním obyvatelstvem. To mám na tom asi nejradši – že každá cesta je pro mě výzva, která mě učí novým věcem, umožňuje mi poznat lépe samu sebe a posouvá moje hranice.

Taky to pro Tebe budou první Vánoce v zahraničí a bez rodiny. Mé první Vánoce v zahraničí byly právě v USA a byl to celkem nezvyk je slavit bez mé rodiny z Česka. Už víš, kde a jak strávíš letošní Vánoce?

To ještě vůbec nevím, ale pravděpodobně někde v horách na jižním ostrově Nového Zélandu. Naštěstí jedeme společně s kamarádkou, takže věřím, že si nějaký fajn program vymyslíme. 🙂

Na druhou stranu budeš mít dostatek prostoru na svoji online tvorbu. Plánuješ nějaké konkrétní věci, které chceš posunout, ať už je to blog nebo něco jiného?

Nejprve musím dopostovat všechny resty, co se mi za posledních několik měsíců nahromadily. Materiálu na články mám spoustu, jen prostě nebyl čas dát to všechno dohromady. Dlouhodobě bych se chtěla zaměřit i na další témata, nejen cestování – například veganství, udržitelnost, duševní pohoda atd.

Na Instagramu Tě sledují desítky tisíc lidí. Což s sebou nese určitou zodpovědnost a závazek. Co pro Tebe osobně znamená influencer marketing?

Jak si správně napsal, znamená to pro mě zodpovědnost. A to nejen vůči značkám, s nimiž spolupracuju, ale především i vůči mým followers. Záleží mi na tom, abych spolupracovala jen se značkami, kterým věřím a které sdílí/propagují podobné hodnoty jako já. Jinak to prostě nedává smysl. Každý, kdo je nějakým způsobem vidět, by si měl tohleto uvědomit… Bohužel ne vždycky tomu tak je.

Podle čeho se rozhoduješ, s jakou značkou navážeš spolupráci?

Jak už jsem psala výše, hodně mi záleží na hodnotách, které daná značka má a propaguje. Obecně nechci podporovat fast fashion, testování na zvířatech, neetickou výrobu apod. Preferuju navíc spíše dlouhodobé spolupráce, kdy se s daným brandem spojím v rámci nějakého ambasadorského programu.. Dává mi větší smysl spolupracovat dlouhodobě s jednou značkou než s tisícem různých.

Pravidelně Ti chodí velký počet nabídek spolupráce, které musíš odmítat. Jsi například veganka, takže už jen tímto se to spektrum zmenšuje. Jaké chyby podle Tebe dělají firmy, když oslovují online tvůrce a influencery ohledně spolupráce?

Chápu, že tohle asi vyžaduje větší časovou investici, ale ve chvíli, kdy s někým chci spolupracovat, měla bych si o tom člověku alespoň trochu něco zjistit. A ne posílat jeden prefabrikovaný mail na 20 různých blogerů a čekat, kdo se chytne. Vždycky je pro mě dobrým znamením osobnější přístup než nějaké strojené formality.

Co říkáš na moji tvorbu na HappyIvo.com?

Líbí se mi, že kromě blogování o sobě samém píšeš i články, které mají nějaký další přesah, a to nejen třeba o Instagramu, ale právě i o influencer marketingu. Pořád je to totiž téma, o němž spousta lidí nic moc neví. Baví mě taky ty rozhovory… Vždycky si ráda přečtu názory dalších blogerů. 🙂 Děláš něco, co má smysl, a to je vždycky super.

Moc děkuji za rozhovor a přeji plno nezapomenutelných cestovatelských zážitků.

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Tereza Menclová, Editace – Jana Pospíšilová, Fotky – Instagram @terumenclova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here