Na Youtube ji sledují desítky tisíc lidí. Natáčí videa hlavně o módě a životním stylu. Zajímá mě, jak na YouTube začala, co radí ostatním lidem a jak videa tvoří. Také jsem se jí ptám jaký pohled má na influencer marketing u nás a jak si vybírá firmy, se kterými navazuje spolupráci.

Rozhovor

Kdo je Kateřina Bartková a jaký je její život?

Jsem především úplně normální pětadvacetiletá holka, která neví, kam dříve skočit. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy a už třetím rokem se ve svém volném čase věnuji natáčení YouTube videí, nejvíce mě ale baví pořizování outfit postů na Instagram.

Na YouTube Tě sledují desítky tisíc fanoušků a u videí máš více jak 2 miliony views. Čím sis podle Tebe získala přízeň lidí?

Já sama toto asi nedokážu objektivně posoudit, nicméně z reakcí mých sledovatelek a sledovatelů mohu říct, že je na mně nejvíce baví můj elegantní a jednoduchý styl a zároveň klid a pohoda, která z mých videí jde cítit. Osobně si ale myslím, že jsem si v současné době téměř třicet tisíc fanoušků na YouTube a přes třináct tisíc fanoušků na Instagramu získala hlavně tím, že jsem ve videích vždy upřímná, jsem sama sebou a netíhnu k žádnému modernímu trendu v tvorbě současných blogerů.

Co byla Tvá motivace k tomu začít natáčet videa a sdílet je s lidmi?

Motivací mi byly zahraniční blogerky, které jsem sledovala už před osmi lety. Naprostou většinu z nich sleduji dodnes. Cítila jsem, že bych mnohým lidem mohla pomoci v tom, co si obléknout, jak kombinovat barvy, jak poskládat šatník a vybavit si ho základními kousky atd. Ráda svým fanouškům předávám informace o tom, kde se dá levně nakoupit stylové trendy oblečení, takže mít sociální platformy jako YouTube a Instagram, díky kterým mohu ovlivňovat tisíce lidí, je pro mě velkým potěšením.

Segmentům jako je fashion, beauty nebo lifestyle se věnuje poměrně hodně online tvůrců. Čím se snažíš odlišit a prosadit?

Já se nijak nesnažím. Jsem jednoduše sama sebou. Nerada bych se stala někým jiným pro účely YouTube. Jsem vyrovnaná žena a vždy jsem věděla, jak chci, aby má videa vypadala, a že nechci nikoho jiného kopírovat. Samozřejmě čerpám inspiraci od ostatních blogerek, které mám ráda (v tom je kouzlo sociálních sítí), ale nápady přizpůsobuji své osobnosti.

Jakou výbavu a nástroje používáš pro točení videí na YouTube a máš nějaké oblíbené aplikace, které Ti ulehčují život?

Dříve jsem používala studiové osvětlení jako je soft box a ring light. V současnosti se tomu ale vyhýbám, protože se mi v mých videích mnohem více líbí přirozené světlo. Natáčím na fotoaparát s výklopným displejem a využívám samozřejmě stativ. Co se týká aplikací na editaci videí, zkusila jsem snad všechny bezplatné, ale nakonec jsem si zaplatila Wondershare Filmora. Nedávno jsem si ale pořídila iMac, takže edituji v iMovie.

Jak přistupuješ k lidem, kterým Tvá tvorba úplně nesedí a mají k ní výhrady?

Já jejich názor respektuji, vždy jsem byla velmi tolerantní, takže to, že má někdo jiné názory než já, nebo to, že se někomu nelíbí můj styl, plně chápu. Pokud se ale ptáš na negativní komentáře, záleží, jak moc negativní jsou. Sprosté komentáře rovnou mažu a uživatele blokuji, zbylé nechávám a neodpovídám na ně. Jak jsem řekla, sociálním sítím se věnuji pouze ve volném čase, takže na odpovídání ani nemám čas.

Co bys poradila lidem, kteří přemýšlí nad tím začít natáčet videa na YouTube nebo jsou teprve na začátku?

Já bych všem poradila hlavně to, aby byli svými. Aby se nesnažili za každou cenu zalíbit se všem, takto to ani v reálném životě nefunguje, a nejinak tomu je na YouTube 🙂

Jak vnímáš influencer marketing u nás a kdo je podle Tebe influencer?

Já nejsem blogerka na full-time, i když bych si to moc přála, takže influencer marketing se mě až tolik nedotýká. S čím mám ale zkušenosti je to, že firmy neumějí dostatečně ocenit práci, která za vybudováním publika stojí a často si neuvědomují, že právě v oslovení takového publika skrze influencera tkví jejich úspěch. Proto si myslím, že by na influencery neměly klást striktní podmínky, ale nechat jim dostatečně volnou ruku při propagaci produktu/služby. Naopak s některými firmami jsem velmi spokojená a spolupráce si s nimi si velmi vážím. Věřím ale, že tato forma propagace společností se u nás bude neustále prohlubovat a zkvalitňovat.

Za influencera pokládám člověka s širší základnou věrných fanoušků na jakékoli sociální síti.

Podle čeho se rozhoduješ, s jakou firmou půjdeš do spolupráce?

Především podle toho, zdali produkty/služba, které firma nabízí, koresponduje s obsahem mých videí, nebo příspěvků na Instagramu, případně podle toho, zda-li vymyslím způsob, jakým bych je zahrnula do své tvorby. Spolupráce odmítám relativně často, a to z důvodu požadavků, které firmy mají. Užívám si spolupráce, které mě nikterak nesvazují 🙂

Jaké chyby podle Tebe firmy nejčastěji dělají, když se snaží navázat spolupráci s influencery?

Má odpověď se do jisté míry shoduje s tím, co už jsem zmiňovala. Myslím, že kámen úrazu je v podmínkách, které firma má a není ochotna přistoupit na změnu, resp. poskytnout influencerovi prostor pro svůj vlastní nápad na propagaci. Já sama jsem několikrát odstoupila od smlouvy s nejmenovanými velmi známými českými firmami právě z toho důvodu, že jim vadily naprosté detaily a šlo doslova o slovíčkaření v mých výstupech.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně zdraví a spokojenosti! 🙂

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Kateřina Bartková, Fotky: Instagram @katerinabartkova

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here