Jak se vypracovat, začít se živit blogováním a vydat vlastní knížku, ze které se stane bestseller? Kačí patří mezi nejoblíbenější blogerky a její food blog My Cooking Diary patří k nejlepším a nejčtenějším u nás. Jsem velmi rád, že jsme společně udělali tento rozhovor, protože je plný inspirace a zajímavých informací!

Kačí, když jsi začala hubnout, tak se Tvé okolí začalo ptát na to, co jíš a jak cvičíš. Proto ses rozhodla začít psát blog. Jak Tvé blogerské začátky vnímalo okolí?

V tý době tomu nikdo neříkal blog. Bylo to spíš sdílení fotek jídla na Facebooku a k tomu recept. Kamarádi byli rádi, že mají inspiraci a já byla ráda, že jsem svýmu koníčku dala konečně nějakou podobu. Rodina a přátelé mě podporovali už od začátku. Táta se akorát zděsil ve chvíli, kdy jsem se rozhodla dělat blog na plnej úvazek. Teď už ho ale obavy přešly a je rád, že dělám to, co mě baví. A taky to celý víc chápe.

Za těch pár let se z Tebe stala jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších blogerek u nás. Přišel nějaký zlom, kdy Ti začalo růst publikum rychlejším tempem, nebo byl ten růst konzistentní?

Celou dobu mi publikum roste celkem konzistentně. Každopádně po výhře v soutěži Blogerka roku 2015 (myslím, že to bylo tenhle rok :D), kdy jsem vyhrála v kategorii Objev roku, se mi z asi 7 000 sledujících stalo asi 17 000. Tehdy to byl největší skok a nárůst za celou dobu. Pak hodně přibývají sledující, když odjedu někam do zahraničí na delší cestu.

Vydala jsi novou kuchařku, která se vyprodala a teď je v prodeji dotisk. Jak dlouho jsi na ní pracovala a co vše obnáší vydání vlastní kuchařky?

Na první kuchařce jsem pracovala necelej rok. Trvalo to dýl, protože jsem to celý dělala sama. První měsíce jsem řešila obsah knížky a možnosti, jak ji vydat. Potom nastaly otázky ohledně tiskárny, distribuce, skladování i samotnýho prodeje. Po vyřešení všech těchhle věcí jsem knížku začala psát a fotit. Zní to takhle možná jednoduše, ale byly to nervy. Psala jsem o tom velkej článek na blog, takže pokud někdo neví jak na to, určitě doporučuju.

Máš nějaké doporučení pro ostatní, kteří chtějí vydat taky vlastní knihu?

Přečíst si můj článek o tom, jak na to. A taky doporučuju mít pevný nervy. Většinou totiž nejde nic podle plánu a je potřeba s tím dopředu počítat. Taky jsem se teď dozvěděla nově o portálu Pointa. Určitě super možnost, jak v tom nebejt úplně sám a nedávat nějaký šílený provize.

Podle čeho si vybíráš firmy, se kterými navazuješ spolupráce? Co je pro Tebe v tomto důležité?

V první řadě musím dané firmě věřit a musím vědět, že jejich výrobky nebo služby opravdu používám. Pak taky hodně záleží na tom, s kým komunikuju a jestli mi dávají volnost, co se týče výstupů. Nemám moc ráda, když jsou věci naplánovaný a není prostor do toho zasahovat z mojí strany. Taky dávám jednoznačně přednost dlouhodobým spolupracím před těmi nárazovými. Z blogu se pak nestává jen reklamní prostor a vy máte nad reklamou kontrolu.

Jaké chyby podle Tebe dělají firmy, když chtějí navázat spolupráci s nějakým influencerem? Máš v tomto nějakou špatnou zkušenost?

Myslím, že si dávají málo práce s průzkumem jednotlivých influencerů. Většinou se dívají pouze na čísla a dosahy, ale neřeší už tolik ten obsah. Dost často mi chodí nabídky na spolupráce, které jsou mimo moje zaměření nebo přesvědčení. Kolikrát je to pak ztráta času obou stran.

Kdo je pro Tebe influencer a co pro Tebe osobně znamená to, že Tě sleduje tolik lidí?

Podle mě je influencer vlastně každej z nás. Každej máme nějakej svůj názor, koníček, nějaký styl. Pokud náš názor nebo styl života pak někoho ovlivní, jsme influenceři. Myslím, že tenhle pojem se vlastně nedá nijak jasně definovat. Množství sledujících už je pak víc o zodpovědnosti. To pro mě znamená moje pozice. Musím si uvědomit, že když dám na blog recept, uvaří si ho desítky tisíc lidí. Když nebude fungovat, je to plýtvání času i peněz mých sledujících. Stejně tak bych si nedovolila sdílet žádnou restauraci, kde mi doopravdy nechutná nebo o tom nejsem přesvědčená.

Jak pracuješ s analytikou? Stanovuješ si na jejím základě nějakou strategii? Sleduješ například statistiky návštěvnosti Tvého blogu v Google Analytics?

Tohle jde trošku mimo mě se přiznám. Kvůli funkčnosti blogu jsme v jednu chvíli museli statistiky vypnout a dodnes je nemám zapnutý. Musím to dát zas nějak do pohybu a aktivovat to. Samotnou mě zajímá, kolik lidí tam teď chodí.

Čím fotíš a kterými nástroji nebo aplikacemi edituješ vytvořený obsah?

Skoro od začátku fotím na blog foťákem Olympus OM-D EM-10. Na Instagram používám většinou fotky z telefonu (Iphone X). Upravuju nejčastěji přes aplikaci VSCO nebo Snapseed. Zbytek vždycky doladím přes samotný nástroje Instagramu.

Pokud se nepletu, tak blogování se věnuješ na plný úvazek přes tři roky a tato aktivita Tě plně živí. Co bys poradila svému mladšímu já na základě svých zkušeností za tyto roky?

Určitě nebrat tolik jednorázových spoluprací a víc přemýšlet nad tím, co doporučuju. Ze začátku pro mě bylo všechno nový a sama jsem se v tom prostředí musela zorientovat. Z chyb jsem se ale podle mě dost poučila a teď už si dávám větší pozor. Taky jsem ráda, že jsem dostala příjmy ze spoluprací na druhou kolej a že mě živí prodej kuchařky.

Na co jsi naopak hrdá za tu dobu, co bloguješ?

Právě na ty poslední dva roky. Dokázala jsem vydat knížku bez nakladatelství a udělat z ní bestseller. Dokázala jsem rozjet e-shop, zorientovat se v účetnictví, zorganizovat tour po ČR, zorganizovat už třetí Food Blog Market. Pro někoho běžný pracovní věci, mě to posunulo strašně daleko. Člověk musí najednout dělat obrovský rozhodnutí a ví, že mu nikdo jinej neporadí. Jediný, co mě mrzí je, že jsem neměla tolik času na blogování jako takový. Poslední dobou se spíš věnuju administrativě a tomu, aby všechno fungovalo a nezbývá čas ani energie na klasický vaření a focení. Konečně jsem ale dala šanci tomu, aby mi s tím někdo pomáhal, tak snad to teď bude fungovat jako dřív.

Tvou velkou vášní je cestování. Kam se v budoucnu chystáš a jaké místo, které jsi už navštívila, v Tobě zanechalo hlubokou vzpomínku?

Míst, kam se chci ještě podívat, je opravdu hodně. Maroko, Indie, Peru, Nový Zéland, Izrael, Mexiko a spousta dalších míst. Rozhodujeme se ale vždycky hodně spontánně a sami nevíme, kam a kdy to bude příště. Moje srdcovka je určitě Asie. V Japonsku mě Adam požádal o ruku, Vietnam byl naše první destinace takhle daleko. Miluju jejich různorodou kuchyni. Na první místo se ale řadí asi Havaj. Tolik krásy na jednom místě jsem opravdu dlouho neviděla. Abych to ale jenom nevychvalovala, zklamalo mě tam obecně jídlo. Mají tam skvělý a chuťově dokonalý suroviny, ale dost často je neumí pořádně zpracovat.

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Kačí My Cooking Diary, Foto – Instagram @mycookingdiary

STÁHNOUT EBOOK ZDARMA

* indicates required

Nechcete zůstat pozadu? Každý týden vám pošlu nové tipy, rady rozhovory a články přímo do vašeho e-mailu.

Více informací o ochraně osobních údajů naleznete zde: www.happyivo.com/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here