Jak navazovat spolupráce se značkami? A jak propojit blogování a business? O tom si povídáme v dnešním rozhovoru s fashion blogerkou Janou z blogu LoveFashion. S Jančou jsme se minulý týden potkali na jedné blogerské akci a mě přišlo zajímavé sdílet  její zkušenosti a doporučení s ostatními online tvůrci, influencery a zástupci firem.

Rozhovor

Jak dlouho bloguješ a co pro Tebe vůbec bylo impulsem pro založení blogu?

Ty jo, docela otázka k zamyšlení. Když to ale budu brát od toho, kdy byla založena stránka www.love-fashion.cz, tak je to cca 5 let. Strašně to letí koukám.

Jsi příkladem toho, že jde blogování úspěšně spojit s businessem. Jak dlouhá cesta to pro Tebe byla a co všechno to obnášelo?

Víš, mě ani na začátku nenapadlo, že by mě blog někdy mohl živit. Móda mě bavila a chtěla jsem to, co tvořím, ukázat i dál. Začalo to Facebookem, kam jsem skoro denně dávala fotky outfitů. Pak mi můj bratr založil na Facebooku stránku Love Fashion a ať to cpu tam a neotravuju je 🙂

No a dodnes si pamatuji, když přišla první nabídka spolupráce, já na to koukala a říkala si: „Jako vážně mi někdo chce dát oblečení a šperky za to, že to dám na můj Facebook?“. Měla jsem tenkrát asi 7000 lidí a ta firma se jmenovala Fashion Planet. Dodnes s nima ráda spolupracuji a vlastně jsme i přátelé. Abych se ale dostala k jádru věci. Důležité v téhle branži je dělat to, že nás to baví a naplňuje. Ovoce pak přijde.

Znají podle Tebe online tvůrci a influenceři u nás svoji cenu, když jde o placené spolupráce?

Tak to jsi načal hodně zajímavé téma, pravda je ale taková, že neznají. Ve světě, a ne tak daleko, třeba na Slovensku, se blogerky nebojí. Myšleno tím, že si prostě stanoví taxu a té se drží. U nás? Dám příklad – jedna nejmenovaná firma mi nedávno napsala email, zda bych nestála o spolupráci. Koukla jsem se na jejich e-shop, prohlédla si zboží, protože spolupracuji jen s tím, co se mi opravdu líbí, a napsala jim požadavky.

Na druhé straně mi paní odepsala, že spolupracují s blogerkama v ČR jen za barter, no a ten je takovej, že si můžu vybrat nějaké to tričko z jejich tabulky. Normálně mě to tak dostalo, že jsem musela, samozřejmě velmi slušně, odepsat, že zaprvé asi ani neviděla můj Instagram, když mi za 1 nabízí tričko s volánama, a zadruhé takhle to já teda nedělám.

Bylo ticho, už neodepsala a já za pár dnů viděla to tílko u jedné blogerky. Víte, ona to rozeslala třeba 200 blogerům a čekala, kdo se chytne, když to tady stále tak někdo bude dělat, nikam se nepohneme.

Podle čeho si vybíráš firmy, se kterými spolupracuješ? A jak hodnotíš přístup firem, které Tě oslovují ke spoluprácí?

Já jsem v tomhle dost zvláštní typ. Ale víte, já si musím hlavně s danou osobou, co tu firmu zastupuje, sednout lidsky. Jít na kafe a pokecat. Samozřejmě také nebudu dělat reklamu něčemu, s čím nesouhlasím. Prostě se mi daná věc musí opravdu líbit. Denně s díky odmítám hodně spoluprací.

Jaká jsou Tvá doporučení pro ostatní, jak si nastavit, kterou spolupráci vzít a kterou odmítnout?

Hlavně bych vám doporučila si o firmě zjistit co nejvíc informací, jak třeba přistupují k reklamacím atd. Odmítnout takovou, kde vás do něčeho nesmyslně tlačí. Stále to musíte být vy. Když milujete barvy, neberte si černou a opačně.

Dělají podle Tebe firmy nějaké chyby při tom, když chtějí zapojit influencery do spolupráce? A máš pro firmy nějaká doporučení?

Zásadní chybou, která se mi už naštěstí nestává, je, že daná firma pošle email a požaduje, aby ji tvůrce okopíroval a vložil na svůj blog. Sledují nás ale přece naši čtenáři, vracejí se k nám, protože se jim líbí náš obsah. Poznají to, věřte mi, a pak tím daný bloger ztrácí důvěru.

Co pro tebe znamená influencer marketing a máš někoho, kdo je pro tebe osobně influencer?

A že jich je! To bych tu byla strašně dlouho. Vždyť je to můj každodenní šálek kávy. A co pro mě konkrétně znamená? Já to beru tak, že je to ocenění za naši práci a úsilí. Jen díky tomu se my, ale i firmy, posouváme dál.

Jaké jsou Tvé rady pro ostatní blogery a online tvůrce, jak se posunout a zaujmout více lidí?

Nejsi první, kdo se mě na tohle ptá, já osobně se sama nad sebou zamýšlím každý den. Jak se posunout dál a přinášet nové a zajímavé informace na náš blog. Důležité je nemyslet si, že jsme ti nejchytřejší. Nechat si poradit, zeptat se rodiny a kamarádů, co si myslí o tématu a fotkách. Požadovat jejich upřímnost.

Pracovat na sobě, sledovat dění kolem sebe. Trendy nejen v módě, ale i ve focení a bytovém designu, protože ano, i doma fotíme a je dobré mít k tomu přizpůsobené podmínky. Doma mám třeba profesionální světlo a fotím třeba produkty i v noci. A co je nejdůležitější, dělat to srdcem a ne prvotně, že na tom zbohatnu. Tak to není a je to dlouhá cesta plná překážek.

STÁHNOUT EBOOK ZDARMA

* indicates required

Nechcete zůstat pozadu? Každý týden vám pošlu nové tipy, rady rozhovory a články přímo do vašeho e-mailu.

Více informací o ochraně osobních údajů naleznete zde: www.happyivo.com/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Jana LoveFashion, Fotky – Instagram @lovefashionjana

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here