Tvotbu této copywriterky najdete například v Cosmopolitanu, Blesku pro ženy nebo na Blogerky.cz, píše také vlastní blog o módě. Zajímá mě, jak psát lépe osobní i firemní blog a jaký je v tom rozdíl. Také mě zajímá, jak vnímá influencer marketing u nás a podle čeho si vybírá firmy ke spolupráci.

Rozhovor

Kdo je Karol Havlíková a jaký je její život?

Jsem nadšenec do módy, tvrdý pracant, ale především máma na plný úvazek, ač to tak z mých sociálních sítí někdy nevypadá. Blog changingroom.cz jsme založila před pěti lety, když jsem měla krizi v práci a neměla tzv. do čeho píchnout. Nikdy by mě v tu dobu nenapadlo, že se blog stane mou (i když o dost méně honorovanou) další prací a především obrovskou vášní a koníčkem, který mě neskutečně baví a naplňuje!

Co lidé najdou na Tvém blogu a o čem píšeš?

Můj blog není o textu a nejspíš nikdy nebude, protože psaním se živím na jiných webech. Changing room je o fotkách, o fotkách outfitů, fotkách ze života a čas od času i o kosmetice.

Živíš se již poměrně dlouho psaním. Tvou tvorbu najdeme v Cosmopolitanu, Blesku pro ženy nebo na webu Blogerky.cz. Proč sis zvolila kariéru copywritera?

A to není ještě zdaleka všechno. Vždycky jsem si přála studovat žurnalistiku, ale tam je prakticky nemožné se dostat, tak jsem se vydala jinou cestou. Psaní byl ale od malička můj koníček a díky blogu jsem vlastně získala spoustu pracovních příležitostí v téhle oblasti. Popravdě jsem už ale dost vysátá a psaní mi přestává jít od ruky. Mnohem raději fotím (sebe samozřejmě).

Když píšeš, jsou zde nějaká pravidla nebo zásady, kterými se řídíš?

Pokud nepíšu zrovna pro Blesk pro ženy nebo jiný časopis, kde jsou nějaká pravidla, jimiž se člověk prostě musí řídit, neřeším nic a píšu, jak mi slova přijdou po ruku. Jinak mám ráda otevřenost. Nemám ráda, když se někdo na sociálních sítích přetvařuje, beztak je to vždycky strašně poznat a u mě by to bylo poznat ještě stonásobně víc.

Jak podle Tebe konkrétně napsat kvalitní a poutavý nadpis článku?

Jo, tak s tím bojuju doteď, hlavně co se článků do časopisů týče. Naštěstí máme moc šikovnou editorku, která občas mákne za mě. Na blog to moc neřeším, zkoušela jsem psát i české názvy, ale nakonec jsem se vrátila k angličtině. Na blogu je to podle mě spíš o tom, jak článek prezentujete a popíšete na facebooku nebo instagramu, než jaký bude jeho samotný název.

Jaké rozdíly vnímáš mezi psaním osobního blogu a psaním pro firmy?

Rozdíl je to obrovský! Když dostanete nějaké zadání, musíte se odprostit od sebe a svých vlastních pocitů a vžít se do člověka, který bude článek číst. Párkrát jsem napsala, co jsem cítila, a dost se mi to vymstilo. Chodily mi pak peprné e-maily a to není nic příjemného. Na blogu můžu být čistě sama sebou, protože za chybu mě nikdo nevyhodí a odpovědnost je jen na mně. A hlavně tu chybu můžu kdykoliv opravit, a to v časopise prostě nejde!

Vnímáš za sebe nějaké rozdíly v tom, jak psát osobní blog a na druhé straně blog firemní?

I to je rozdíl, jen je to o něco menší rozdíl, než psát blog a časopis. Na firemním blogu zase nemůžete být sami sebou a prezentovat jen to, co se vám líbí. Psala jsem třeba jednu dobu takový prokrastinační blog pro náctileté a to bylo sakra těžké, když jsem byla čerstvá máma a fakt jsem měla úplně jiné starosti, než najít deset způsobů, jak si zavázat tkaničku. A pak jsem psala blog pro optiku, což bylo taktéž dost náročné, jelikož o brýlích jsem do té doby vůbec nic nevěděla. Musíte pak hodně hledat informace a načíst si i to, co vás zrovna moc nebaví. Teď píšu o nemovitostech a to jsem teprve vedle! 

V čem podle Tebe blogerky a blogeři dělají největší chyby, když píšou blog?

Nepíšou od srdce a berou spolupráce, které se k jejich blogu nehodí. A hlavně, tváří se sluníčkově, i když věci často sluníčkové nejsou. Mám pocit, že tahle přetvářka a načančané fotky s tunou jídla na instagramu a líbací fotky při západu slunce, přestože to doma neklape, prostě už lidi přestávají bavit.

Kdo je pro Tebe osobně influencer a vnímáš v poslední době větší poptávku po influencerech?

Mám pocit, že influencer je dneska už úplně každý, kdo má nějakou sociální síť. Já začínala blogovat v době, kdy tu bylo jen pár blogerů, ale dneska, dneska mají všichni svůj virtuální svět. Dostávají zadarmo hodinky Daniel Wellington (fakt by mě zajímalo, kdo je kupuje) a honí se za čísly. Co se té druhé otázky týče, reklama v poslední době na instagramech a blozích vzrostla neuvěřitelně. Prakticky nevidíte fotku bez reklamy. Ráda kvůli tomu sleduju hlavně menší profily, kterým se dá věřit, a u kterých vím, že to nedělají pro peníze. Bohužel (nebo bohudík) ta reklama tam sakra funguje a funguje i na mě!

Jaké jsou Tvé zkušenosti, pokud jde o spolupráce s firmami a podle čeho si vybíráš firmu, se kterou budeš spolupracovat?

Já mám zkušenosti zatím jen dobré. Jsem si vědoma toho, že můj blog není tolik čtený jako třeba jiné a na instagramu mám jen 6000 sledovatelů, proto beru především barterové spolupráce nebo placené, ale za malou částku. Ráda podporuju i začínající projekty a taky mám ráda upřímnost. Jednou mi přišel e-mail od jedné začínající firmy, že nemají peníze, aby mi zaplatili a ani žádný produkt, který by mi dali, ale že by byli strašně rádi, kdybych o nich napsala. A tahle upřímnost mě prostě baví! A co nesnáším? Když mi někdo pošle lak na nehty a očekává, že vydám článek a několik fotek na instagram. Mám peněz dost, když mi někdo chce dát lak na nehty, tak ať mi ho dá, ale zveřejním ho jen tehdy, když mě opravdu nadchne a to pouze a jen v instastories.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně zdraví a spokojenosti! 🙂

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Karol Havlíková, Fotky: Instagram @karolhavlikova

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here