Aki Votrubová je vášnivá instagramerka, která bloguje, fotí a školí marketing na Instagramu. Má za sebou kampaně a školení pro značky jako T-Mobile, Milka, Seat nebo Mattoni. Zajímá mě, jak lépe využít potenciál Instagramu a také jak vnímá influencer marketing pro nás.

Rozhovor

Kdo je Aki Votrubová a jaký je její život?

Haha, to je dobrá otázka, to bych taky ráda věděla! Aki je hyperaktivní mladé děvče, které je sice strašně akční, ale vlastně chce být hrozně v klidu. Ale ta kreativita se v ní tak mlátí, že vlastně neposedí. Takže vymýšlí různý workshopy, focení, výlety, články, videa… A vlastně se pořád jenom těší na to, “až to bude hotový”, ale během jedný činnosti si vymyslí další dvě. To by asi k hovoru ve třetí osobě stačilo.

Žiješ sociální sítí Instagram. Učíš lidi, jak ho používat, radíš a pomáháš firmám a sama jsi vášnivou instagramerkou. Proč je Instagram skvělou příležitostí?

Uuuu, no dobrý je si říct, že Instagram není pro každýho. Pokud vás nebaví fotit, tvořit grafiku, hrát si s barvami nebo prostě tvořit něco audiovizuálního, Instagram pro vás být nemusí. Pro značky a firmy je to ale super místo, kde se lidi vyskytují takříkajíc dobrovolně a přirozeně, chodí se tam inspirovat a tak, pokud značka Instagram uchopí chytře, to pro ni může být velice výhodné.

Jaké nejčastější chyby dělají firmy, když používají Instagram a proč by firma vůbec měla mít Instagram?

Začnu od konce – není určitě pravidlo, že každá firma musí mít Instagram. Instagram by měla mít ve chvíli, kdy její cílový zákazník patří mezi lidi, kteří na Instagramu jsou. Ráda vtipkuju o tom, že továrna na zubní náhrady na Instagramu být nemusí, hehe. Nejčastější chybou je asi to, že lidé vnímají Instagram jako další nástěnku pro svůj virtuální billboard a moc nepřemýšlí nad tím, že je to vlastně kreativní síť postavená na nějaké tonalitě tvorby a komunitě.  

Jaké jsou aktuální trendy na Instagramu a jak často se mění?

Těch trendů je! Buďto to může být nějaký obsahový (momentálně mám pocit, že kdo nemá sixpack a vypracovanej zadek nemá šanci, haha), ale jsou to i barevný trendy. Dřív to byly tzv. VSCO nebo fade edity (černá nebyla nikdy černá dle filterů v appce VSCO), teď zase modrá není modrá, ale spíš tyrkysová… a tak se to tak furt mění. Trendem teď taky je mezi tvůrci (díky bohu) upřímnost a ukazování reality tak, jak je, ne jen v té “instagramové” rovině.

Nejen v blogerské komunitě se stal algoritmus Instagramu velkým tématem. Lidé radí, jak s ním bojovat a vyzrát nad ním, někdo ho prý naopak vůbec nepociťuje. Jak to osobně vnímáš a vidíš Ty?

No algoritmus pociťuje každý už jen proto, že prostě neukazuje 100 % našeho obsahu všem našim followerům. Někdy je to frustrující, protože je vám líto, že výsledky vašeho třeba i několikahodinového snažení nevidí všichni, zase to ale nutí tvůrce se neustále posouvat a neusínat na vavřínech. A taky si značky nemohou úspěch jen zaplatit, musí opravdu něco zajímavého vymyslet.

Jaké nástroje a aplikace používáš pro správu Instagramu svých klientů a také svého osobního? A jaké aplikace nám pomůžou ulehčit život?

Asi tě to překvapí, ale primárně používám fakt jen Instagram a na edity fotek Lightroom 🙂 Pak už jen nějaké appky na InstaStories, jako je třeba Hyperlapse nebo na plánování feedu (např. Planoly).

Jaké jsou Tvé tipy pro blogery a další online tvůrce, kteří chtějí rozjet svůj Instagram? Existují nějaké univerzální tipy?

Tak takový obecným tipem, který mimochodem zazníval hodně i na Vidconu (největší social media konference v Kalifornském LA) v souvislosti s YouTube, je “find your own voice”. Tzn. najdi si něco, co tě fakt baví a naplňuje. Nemusíš v tom bejt hned dobrej, to přijde právě, pokud tě to bude bavit.

Oba se pohybujeme v influencer marketingu. Jak vnímáš influencer marketing u nás?

Ohooo, to by asi vydalo na samostatnej článek (mimochodem jsem se k tomu aktuálně vyjádřila na www.akivotrubova.cz/blog), ale důležitých je pár věcí: konečně si influenceři uvědomují, že není v pohodě dělat jeden týden reklamu na Coca-Colu a druhý na Pepsi. A že je lepší být ambasadorem značky než rychloobrátkovým influencerem. Ale ještě potrvá, než se z toho stane převládající paradigma…

Přijde u nás ještě jeho čas, nebo už je to standardním nástrojem marketingového mixu?

Velké značky s influencer marketingem už počítají, ale vnímají ho spíš jenom jako další kanál pro své bannery. Důležité za mě tedy je, aby značky a hlavně lidi, co za nimi stojí, pochopili pravou podstatu influencerů – že to jsou lidi, co mají VLIV (influence), ale to hlavně díky své TVORBĚ. Pokud je tedy značky nenechají tvořit, nebude mít jejich komerční obsah na jejich publikum žádný VLIV.

Kdo je pro Tebe influencer a proč je spolupráce s influencery z Tvého pohledu výhodná?

Influencer je každý, kdo má vliv a trochu zafilozofuju – ale ne každý, kdo má desítky tisíc followerů má i vliv. To, že někdo sleduje nějakou potrhlou moderátorku proto, že je kontroverzní, neznamená, že má ta holčina vliv. Vliv se nepočítá na followery, vliv se počítá na zaujetí a na to, jak věrohodně influencer skutečně dokáže předat myšlenku, ideálně pokud jí sám věří, že.

Na co by se měly firmy zaměřit a dát si pozor, když chtějí využít influencer marketing?

Měly by si dát pozor na prázdný followers. Znáš prázdné kalorie? To je něco podobnýho. Viz výše. Koukejte se u influencerů nejen na počet followers, ale i na lajky, komentáře, sentiment komentářů… to je strašně důležitý. To, že má někdo 100 komentářů pod fotkou, neznamená, že ho má 100 lidí rádo. Třeba mu tam sto lidí poslalo přeškrtnutý symbol cigarety (to jsem teď viděla u jednoho “influencera” – dával fotku z Varů, jak kouří elektronickou cigaretu. A tam bác – 1300 komentářů, chápeš to? 1300! A pak jsem si je začala procházet a tam samý zamračený smajlíky…

Naopak na co by se měli soustředit influeceři, když je oslovují firmy s různými nabídkami?

Hlavně na to, zda někomu neublíží, pokud spolupráci přijmou a taky na to, zda mají značku rádi a mají k produktu vztah, nebo zda to dělají jen pro peníze.

Velmi rád Tě sleduji, to sama dobře víš. Jsem Tvým skalním fanouškem a rád se od Tebe učím nové věci. I proto jsem rád, že ses rozhodla natáčet na YouTube. Jak vznikl nápad na YouTube kanál a o čem natáčíš videa?

Děkuju, to je strašně milý, díky! Dělat YouTube byl upřímně tak trochu můj sen už dýl. Už před rokem na jaře jsem se pokoušela udělat vlog z Dubaje. 400 lidí, co ho vidělo, ti to potvrdí, haha. Ale prostě mi to nešlo. Hlavně ta střihačská část. Strašně jsem se s tím mořila a moc nevěděla, jak na to. Pak jsem to ale hekla, mám skvělého pomocníka Ondru a taky jsem našla směr, kterým chci jít. A tím nejsou jen vlogy, ale i takový “populárně naučný” formát, kde prostě mluvím o tom, co mě baví nejvíc – o Instagramu. A tam chci postupně ukazovat různý výhody a nevýhody tý sítě a triky jak na ni. Anebo taky mluvit o tom, co se mi na té síti nelíbí – jako třeba v posledním videu.

Zdroj: Text – Ivo Veselý, Aki Votrubová, Fotky: Instagram @akivotrubova

 

2 KOMENTÁŘE

    • Děkuji moc 🙂 Aki tím myslela, že na to přišla (použila hovorový výraz pro hack jako je třeba hacker), chápu, že Tě to zmátlo 😀 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here